TVORBA SLOVENSKEJ BIBLICKEJ PARAFRÁZY: KUCHYNSKOU REČOU
Interakívna pomôcka pre kažodenné čítanie Biblie.
Knihu je možné zakúpiť si online na stránkach Slovenskej biblickej spoločnosti tu:
PRÍBEH KUCHYNSKEJ REČI:
Roky som sa neustále stretávala s tým, že mnohí ľudia majú ťažkosti s čítaním Slova a že v skutočnosti len málokto ho číta pravidelne. Keď som v roku 2008 čítala svoju prvú Bibliu v hovorom jazyku v angličtine, navždy to zmenilo moje stíšenia, interakciu s Písmom a rozpútal sa vo mne oheň motivovať aj iných k zamilovaniu sa do Božieho Slova.
Rozumela som frustrácii, ktorú mnohí majú, lebo aj ja sama som sa často trápila s dlhočiznými vetami, frázami plnými ťažkých slov, od ktorých myseľ tak ľahko utekala preč. A mnohokrát som nedokázala dôjsť k tomu najpodstatnejšiemu – k hlbokému rozjímaniu. Hovorový preklad odstránil túto zbytočnú bariéru komplikovaného slovosledu, prepísaním už nepoužívaných biblických fráz do reči, ktorú denne používame. A ja som sa konečne vedela koncentrovať na to, čo čítam.
V minulosti som sa pokúsila o priamy preklad biblických anglických parafráz, z ktorých niektoré časti (ako napríklad Správa od Lukáša) boli oficiálne vydané vydavateľstvom Porta Libri. Avšak je to komplikovaný proces, pretože hovorová reč inej krajiny nesie v sebe aj inú kultúru a mnohí majú obavy, že v parafrázovaní parafrázy sa text Písma môže zmeniť až príliš. A tak po 15 rokoch intenzívnej práce s rôznymi prekladmi Biblie a po preložení Nového Zákona The Message (od E.H. Peterson), som sa odhodlala začať od znovu a pracovať na čisto slovenskej hovorovej parafráze. A veľmi sa teším vydaniu jej prvej časti, ktorou sú Pavlove Listy Filipanom, Kološanom, Galaťanom a Efežanom..
Tento pilotný projekt "Kuchynskou rečou" je interaktívnou pomôckou, ktorá má čitateľa motivovať k zastaveniu, k stíšeniu vonkajších ruchov a zapojeniu sa do bádania, objavovania najcennejších pokladov rozjímaním, porovnávaním, zapisovaním, podčiarkovaním ... v skratke do živej a aktívnej spolupráce so živým a aktívnym Slovom.
.... viac v knihe
Miška Krajčovičová